İnstagram’da popüler olmanın yolları

 Herkes Instagram’da popüler olmak ister… Bazı fikirleri bu yazıda sizlerle paylaştık.. Siz de bu yollar ile instagramda daha popüler olabilirsiniz… Aslında çok zor değil, eğer gerçekten isteniyorsa biraz uğraşmayla bu iş yapılabilir! Tabii bu işin kısa yolları da mevcut… Mesela instagram takipçi arttırabilirsiniz ki bunu bizim sitemizde de sizlere ücretsiz olarak sunmaktayız. Sunduğumuz o sistem ile birlikte instagram da takipçilerinizi arttırabilir, istediğiniz fotoğraflara beğeni gönderebilirsiniz…

Biz gelelim Instagram’da popüler olmanın yollarına…

Her şey 9 ay önce başladı. 9 ay önceye kadar Instagram’da her fotoğrafı paylaşan birisiydim. Benim için diğer ağlardan çokça farkı yoktu. Gözüme güzel gözüken her kareyi Instagram’da da paylaşıyordum. Twitter’a fotoğraf paylaşma konsepti geldikten sonra instagram biraz daha özel bir hale geldi. Oraya fotoğraf yüklerken daha seçici olmaya başladım. Önce gerçekten o ağa emek veren fotoğraf severleri keşfettim. Takibe aldım. Sonra nasıl paylaşım yaptıklarına baktım. 500’e yakın takipçim ile 2 senedir yer aldığım ağda 450.000 takipçisi olan kişiler ile de bir hafta sonu kaderin bir garip cilvesi ile tanışınca, aklımdaki yanıt alamadığım tüm soruları da kendilerine sordum. Beni kırmadılar, hatta sormadan onlar anlattılar. Civilking ve Audiosoup sağolsunlar fotoğrafta harikalar yaratıyorlar. Mutlaka hesaplarına göz atmalısınız.

Kendileri ile tanıştıktan sonra ben de bu ağa biraz özen gösterdim. Hileli yollara başvurmadan, elimden gelen tüm zamanı harcayarak takipçi sayımı son 8-9 ayda oldukça yükselttim. Hedefim 6 ay içinde 4 kat yükseltmekti. Hedefime ulaştıktan sonra bende araştırdıklarım ve öğrendiklerimle Instagram severler için aşağıdaki gibi bir çalışma hazırladım.

Eğer fotoğraflarınıza güveniyorsanız kendinizi daha çok kişiye tanıtmak için neler yapabileceğiniz dair bir yol haritası olabilir. Faydalı olması dileğiyle…

Başta Instagram olmak üzere aslında tüm sosyal ağlarda uygulayabileceğiniz “Takipçilerinizi arttırmanın yolları”

Öncelikle emek vermelisiniz. Emek vermeden yemek olmuyor her işte olduğu gibi. Emek vermek demekten kastım bu ağda hatrı sayılır zaman geçirmeniz gerekiyor. Örneğin iki saatte bir, bir fotoğraf paylaşmalısınız. Ya da dört saatte bir. Takipçilerinizin aktif olduğu saatleri tespit ederek onların aktif oldukları zamanlarda paylaşım yapabilirsiniz. Hangi ülkeden hangi milletten takipçilerin fotoğraflarınıza hangi saatlerde baktığını tespit edebilirseniz Instagram’da o saatlerde paylaşım yapabilirsiniz. Hatta akıllı telefonlarınıza dünya saatlerini gösteren bir uygulama dakurabilirsiniz. Kimi uygulamalara Instagram hesabınızdan erişim yetkisi vererek hesabınızın istatistiklerini görmeniz mümkün.

Daha çok takipçiye ulaşmak için fotoğraflarınızı etiketlemek oldukça faydalı. Fotoğraflarınıza etiketler eklediğiniz zaman bu etiketler ile arama yapan kişilerin fotoğraflarınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Etiketler eklerken ise 30 adetten fazla etiketi bir seferde ekleyemiyorsunuz. Bu yüzden fotoğrafınızı anlatacağını düşündüğünüz etiketler hangileri ise onları otuz adeti geçemeyecek şekilde fotoğrafınızın altına ekleyebilirsiniz. Sürekli aynı tarzda fotoğraflar çekiyorsanız da kendinize bir etiket listesi hazırlayıp oradan copy – paste yaparak bu etiketleri Instagram’daki fotoğraflarınızın altına ekleyebilirsiniz. Aklıma etiket gelmiyor. Bu etiketleri nereden öğreneceğim derseniz, webstagram benzeri web sitelerinden güncel en çok göz atılan etiket listesini edinmek mümkün.

Paylaştığınız fotoğrafları diğerlerinin paylaştığı fotoğraflardan ayıran ne? Bunu tespit etmelisiniz. Takipçileriniz fotoğraflarınıza baktığında o fotoğrafların sizin olduğunu anlayabilmeliler. İmzanızı bu şekilde atmış olun. Bir konuda uzmanlaşmak her zaman daha iyidir. En azından bir süreli istikrar sağlayacak seri fotoğraflar paylaşmaya gayret edin. Bunlar yemek, selfie, kedi köpek, sokak fotoğrafı, gün batımı fotoğrafı aklınıza ne gelirse, hepsi olabilir. İstikrar önemli bir konu. Aslında düşündüğünüz zaman bu hayatın her alanında diğerlerinden sizi bir adım öne çıkartacak bir faktör. Örneğin burada çok yalın fotoğraflar paylaşarak değişik bir tarzı karelerine taşıyan My Shadow Play ve yine ülkemizi de yakın zamanda ziyaret eden Murad Osmann’ın karelerine göz atabilirsiniz. İstikrar demişken belki de siz çektiğiniz fotoğraflarda uyguladığınız filtreler ile de kendi imzanızı atabileceksiniz. Böyle düşündüğünüz de illa ki belli bir konuya odaklanmak da önemliliğini kaybediyor. Bugün ev yarın kedi fotoğrafı çekmek isteyebilirsiniz. Sıkmayın canınızı.

Yine dikkat etmeniz gereken bir konu. Aslında önemli bir ahlak kuralı. Sanal dünyada da bu kuralları takip etmemiz gerekli. Sizinle iletişim kuranlara “Takipçilerinize” değer verin. Snob olmak çok hoş bir şey değil. Vakitlerini ayırarak sizin sayfanıza yorum bırakan kişiler varsa siz de en azından bir defa onların galerine göz atın. Bir tıkla ulaşırsınız. Gidin göz atın beğendiğiniz fotoğraflara yorum ve beğeni bırakın. Etkileşimde kalın. Zamanla güzel arkadaşlıklara dönüşecektir.

Fotoğraflarınızın daha çok kişiye daha hızlı ulaşmasını istiyorsanız, diğer sosyal ağlarınızdan da onları paylaşın. Hatta her ağ için uygun satlerde ve uygun metinlerle paylaşırsanız size geri dönüşü oldukça olumlu olacaktır. Bunun için de bazı uygulamaları kullanarak zamanlı iletiler paylaşabilirsiniz. Bu çalışmayı daha önceki yazılarımda paylaştığım ifttt ile yapmak mümkün. Örneğin ben şuradaki reçeteyi kullanarak her belirli etiket ile paylaştığım instagram fotoğrafımı Tumblr blogumda yayınlayabiliyorum.

Trendleri takip edin. Yeni çıkan uygulamalar ile kimi zaman fotoğraflarda belli başlı özellikler eklemek mümkün. Bir dönem süt şişesinin ardından bir fotoğraf paylaşmak modaydı, kimi zaman ise rabbit hole // tiny planet dediğimiz fotoğraf düzenlemeleri yapan uygulamaları kullanmak revaçta. O yüzden gündemi takip etmekte fayda var.

Fotoğrafı nerede çektiğiniz, nasıl çektiğiniz, ne zaman çektiğiniz, nasıl işlediğiniz, hangi filtreyi kullandığınız gibi çeşit çeşit sorular gelir, bu sorulara olabildiğince hızlı yanıt vermekte fayda var. Sorular iyidir. İnsanları bilgilendirmek kadar güzeli var mı?

Daha çok fotoğraf görün. Flickr, 500px gibi bir çok ağda harika fotoğraflar paylaşılıyor. Öncelerinde nasıl beğeni aldığını anlamaya çalışacaksınız ister istemez ama biraz teknik fotoğrafçılık öğrenmek de önemli. Bulabildiğiniz kaynaklara göz atmakta fayda var. Hangi fotoğraflar daha çok beğenilir, hangi açı ve hangi ışık koşullarındaki fotoğraflar daha gözünüze hoş gözükür. Bunları kendi beğeninize göre ya da temel kurallara göre tespit edin. Ama günün sonunda moda diyerek o tür fotoğraflar çekmeyin. Hangi fotoğrafları çekmek hoşunuza gidiyorsa onları çekin. Kimi renki evler fotoğraflamayı, kimi insan fotoğraflamayı, kimi siyah beyaz, kimi, deniz fotoğraflamayı sever. Neyi sevdiğinizi bulun ve o yoldan yürüyün. Henüz bulamadıysanız da yeterince gezmemişsiniz demektir. Yakında bulursunuz endişe etmeyin.

Hep sevdiğiniz karelere ulaşmanızı diliyorum. Bu yazıyı belki bunun için okuyorsunuz ama takipçi sayısı çok da önemli değil.